• 0216 364 60 65 | 0533 300 05 60
akademi anaokulu ders
akademi anaokulu modern dans
akademi anaokulu bale
akademi anaokulu serifali
akademi anaokulu orf
akademi anaokulu kep giyme

 

     Sorular ve Yanıtlar

 

Öğretmenleriniz ilgili branş mezunu mu ?

Eğitim kadromuzun tamamı, ön lisans çocuk gelişimi ve eğitimi bölümlerinden mezun olmuş, konusunda uzman ve deneyimli kişilerden oluşmaktadır. Çocuk sevgisi olan, güler yüzlü, gün boyu dinamik çalışabilen, tecrübeli adaylar içerisinden denemeler yaptıktan sonra seçilir. Kurum içi eğitimlerle sürekli desteklenen öğretmenlerimiz, çocuklarımızın en iyi eğitimi alabilmeleri için gün boyu enerjilerinden ve neşelerinden bir şey kaybetmeden onlarla birlikte olmaktadırlar.

 

Akademi Çocuk Anaokulu olarak velilerden beklentileriniz nelerdir ?

Sağlıklı bir eğitim sürecini, veli ve okul yönetimi arasındaki ilişkinin uyumunda yattığına inanıyoruz. Velilerimizden beklentilerimiz; uygulamaların içeriği ile ilgili tarafınıza gönderilen resmi yazılarımızı takip etmeniz ve okula getirilmesi gereken etkinlikleri planlayarak çocuğunuza, anne ve babası olarak eğitimine etkin katıldığınızı hissettirmeniz, arkadaşları arasında kendini yetersiz hissetmemesini sağlamanızdır.

 

Yemek menüsü hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz? Çocuğuma yemek yerken öğretmeni yardım eder mi? Evde iştah problemi var. Okulda bu sorun çözülür mü?

Yeterli ve dengeli beslenmesine, besinlerin hazırlanma, saklanma, pişirme ve sunumunda kurallara uymaya dikkat ediyoruz. Her sınıfın öğretmeni mutlaka öğrencileriyle beraber masaya oturuyor ve onlara destek oluyor. Zamanla arkadaşlarını gördükçe ve öğretmeninin yönergelerini almaya alıştıkça iştahla ilgili çözülmeler başlayabilir. Çocuğun genel yemek kültürünü tanımaya bizlerinde ihtiyacı vardır.

 

Kreşimizde beslenme nasıl yapılıyor?

Kreşimizde beslenme: Tam gün ; Sabah kahvaltısı, Öğle Yemeği, İkindi Kahvaltısı şeklindedir. Mutfağımızda kahvaltı ve yemeklerimiz Usta aşçımız tarafından günlük listemize göre hazırlanıp pişirilmektedir.

 

Çocuğumun okuldaki gelişimine nasıl katkıda bulunuyorsunuz?

Okulumuzdaki eğitim programı şu şekildedir: Değerler Eğitimi, Çevre Eğitimi, Mutfak Eğitimi, Alan Gezileri (sosyal ve kültürel), Aile Katılım Çalışmaları, Minik Öğretmen Uygulamaları, Minik Uzman Uygulaması, Davranış Kartları, EGDÇ, Gelişim Değerlendirme, Çoklu Zeka – İlgi ve Yönelim Testleri, Proje Tabanlı Öğrenme, Portfolyo Sunumları, Haftanın Günleri, Branş Etkinlikleri, Dikkat – Bellek Geliştirme Programı, Haftanın Sorusu, Haftanın Çocuğu, Sosyal Sorumluluk Projeleri, Gözlem – İnceleme – Deneyler, Belirli Gün ve Haftalar, Ne İdim Ne Oldum Uygulaması, Kavram Çalışmaları, Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları, Sorumluluk Ödevleri, Özel Gün ve Kutlamalar, Özgüven Geliştirme Destek Programı

 

Akademi Çocuk Anaokulunda okul dışı gezi etkinlikleri yapılıyor mu?

Her ay temalarımızı destekleyen, sinema, tiyatro, sergi, müze vs. konulu sosyal ve kültürel gezilerimiz olmaktadır.

 

Neden İngilizce?

İngilizce günümüzde dünyada en yaygın kullanılan dildir. Dünya her geçen gün daha global bir hale geldiği için, diğer ülkelerdeki insanlarla iletişim kurma yeteneği ve yine diğer ülkelerde hazırlanan materyalleri okuyabilme imkânı bir gereklilik halini almıştır. İngilizce dili İnternet üzerinden bilgiye erişme, diğer kültürleri anlama ve global bazda iş yapma olanağını sağlamaktadır. İngilizce bilmek çocuğunuza hayatta avantaj sağlayacaktır.

 

Çocuğumun ilgi ve yönelimini sınıf içinde gözlemleyerek velilere bildiriyor musunuz?

Yıl boyunca çocukla ilgili yapılan gözlem ve incelemeler (Çoklu Zeka Programına uygun) sonucunda yıl sonu M.I.T. Raporları verilir.

 

Mutfakta kullandığınız ürünlerin katkı maddeli olmamasına dikkat ediyor musunuz?

Mutfakta kullandığımız meyve suları, kompostolar doğal meyvelerdendir. Ayrıca pizza, börek, poğaça gibi yiyecekler okulumuz mutfağında yapılmaktadır. Salam ,sucuk, sosis vb yiyecekler okulumuzda tüketilmemektedir. Cips, ketçap, mayonez, asitli içecekler kullanılmamaktadır. Kızartmalar yapılmamaktadır.

 

Güvenlik tedbirleriniz nelerdir?

Yangın tüpleri, merdivenleri, üzeri tel ile çevrili yüksek bahçe duvarı, güvenlik tedbirli açılan camlar, güvenlik kamerası ile güvenliği en üst düzeyde sağlamaya gayret ediyoruz. Öğrenci giriş-çıkışları devamlı olarak idarenin gözetimi altında olmaktadır.

 

Binanız depreme dayanıklı mıdır?

Konuyla ile ilgili alınmış, binamızın güvenli olduğunu belirten bir bina deprem raporumuz bulunmaktadır.

 

Okulda çocuğumun başına gelebilecek olaylardaki mesuluyiteniz nedir?

Kurumumuzda çocuklarımız okul saatleri süresince özel sigorta kapsamına alınmıştır. İşletmenize ait veya kira sözleşmesiyle bağlı servis araçlarının, öğrencileri evlerine getirip götürmeleri sırasında meydana gelebilecek kazalar sonucu, meydana gelebilecek bedeni zararlar nedeniyle yasal sorumluluklarından kaynaklanan Okul Servis Araçları Zorunlu Bireysel Kaza Sigortası limitleri üstündeki yükümlülükleri, poliçede yazılı limitler içerisinde Yapı Kredi Sigorta güvencesi altındadır.

 

Servisiniz var mı? Servisinizde hostes bulunuyor mu?

Servis şoförümüz, okulun kendisine ait olan servis araçlarını kullanmaktadır. Ayrıca araçta hostes değil okul içinden çocukları tanıyan öğretmenimiz serviste görevlidir.

 

Özel ve belirli gün/haftaları okulda kutluyor musunuz? Bu konuda velilerinizden beklentileriniz nelerdir?

Doğum günü organizasyonları yapıyoruz. Belirli gün ve haftaları okulumuzda kutluyoruz. Velilerimizden beklenen, kendilerine belirtilen zamanda çocuğuyla beraber hazırlıklarını yapmasıdır.

 

Çocuğumun yaş grubunda hangi kitapları kullanacaksınız? Hangi yayınevi ile çalışıyorsunuz?

Çocuklar için yaş gruplarına uygun kitap seçimi yapılır. Eğitim programımızı ve çocukların renk,sayı,şekil,kavram bilgisi, dikkat – bellek programını ve okuma yazmaya hazırlık çalışmalarını destekleyici kitaplar seçilir. Her yayınevinin M.E.B OKUL ÖNCESİ EĞİTİM Programınına uygun hazırlanmış izinleri alınmış yayınevleri tercih edilir.

 

Anaokuluna başlamak için hangi yaş uygundur?

3 – 6 yaş dönemi çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimleri için en önemli dönemdir. Çocuklar öncelikle gelişimlerinin bir özelliği olarak sosyalleşmek, başka çocuklarla bir arada olmak ihtiyacındadırlar. Ayrıca bu yaşlarda çocuğa kendine olan özgüveninin, kendini ifade etme kabiliyetinin kazandırılması lazımdır. Kreşler ve Anaokulları çocukların paylaşma, bir arada olma, birlikte hareket edebilme ve oyun oynama ihtiyacını karşılarlar. Becerileri ve zihinsel kapasiteleri birbirine denk olan yaşıtlarıyla bir arada olmak çocukların yaşayarak öğrenmelerini sağlar ve sosyal paylaşımın öğrenilmesinde etkilidir. Bu nedenle de anaokulu ve Kreşlerde çocukların bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal gelişimlerini ve dil gelişimlerini destekleyici programlar uygulanır. Çocukların tüm gelişim alanlarını destekleyen bu programlar çocukların keyifle ve ilgilerini çekebilecek şekilde tatbik ettirilir.


Hangi saatler arasında okulda kalıyorlar? işten geç çıkıyorum, geç saate kadar kalabilir mi?

Okulumuzda,mesaiye erken giden velilerimiz düşünülerek, sabah 07.30’da nöbetçi öğretmenimiz tarafından açılarak öğrenci kabulüne başlanır. Servisimiz; çocuklarınızı saat 07:00 ‘de almaya başlar , rehber öğretmenlerimizle alır kuruma getirir, akşam 18:15’ de son servisimiz okuldan hareket eder.Rehber öğretmenlerimizle evlerinize götürerek ailelerimize teslim eder. Ancak çalışan ve iş sebebiyle geç kalacak velilerimiz için nöbetçi öğretmenimiz gözetiminde saat 19:00’ a kadar okulda kalabilmektedir.

 

Çocuğum küçük. Öğlen uykusu uyuyor. Kreşde de uyuyabilecek mi?

Çocuklarımızda uyumak isteyenler öğle yemeğinden sonra saat 13:00 -15:00 arasında öğretmenlerinin gözetiminde uyumaktadırlar. Uyku alışkanlığı olmayan çocuklar için zorlayıcı uyku programı uygulanmaz, onlar programdaki etkinliğe devam ederler.

 

Uyku saatinde öğretmeni çocuğumun yanında olur mu?

Uyku odalarında mutlaka nöbetçi öğretmen bulunmaktadır. Kamera sistemiz de kuruludur.

 

Okul ücreti ne kadar? Nasıl ödeniyor?

Kreşimizi ziyaret etmeden, bizler ve okulumuz hakkında bilgi sahibi olmadan, çocuğunuzu hangi şartlar altında nasıl bir okula yollayacağınız konusunda bir fikir sahibi olmadan sizlere bir fiyat vermenin çok doğru olmayacağını düşünüyoruz. Bu imkânlarla hizmet ve eğitim veren okullar ve Kreşler kıyaslandığında uygun bir fiyat politikası uygulamaktayız. Fiyat komisyonunca belirlenen fiyatlar doğrultusunda uygun bir ücret almaktayız. Kurumumuzda Öğrenci aidatları kayıt gününden başlayarak Aylık olarak her ayın aynı döneminde peşin olarak tahsil edilmektedir. Ödemeler eğitim alınacak ay içindir.

 

Okulda katılacağı etkinlikleri dışında ek branş dersleriniz var mı? Bu dersler için ayrıca ücret ödeyecek miyim?

Branş derslerimiz; Drama, Satranç, Yüzme, Müzik/ORFF, Görsel Sanatlar ve İngilizce’dir. Bunun için Velilerden Ek ücret alınmamaktadır. 

 

Sınıflarınız kaç kişilik ? Yaş gruplarına göre ayrılıyorlar mı ?

Kreşimizde Etkinlik Odalarımız yaş gruplarına göre ayrılır ve 10-12 kişiyi geçmeyecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Okulunuzda çocukların rahatça oynayabileceği açık alanlar var mı?

Kreşimizde çocukların rahatça oynayabilecekleri çeşitli oyuncaklarla dizayn edilmiş oyun odası bulunmakta, top havuzu ve spor aletlerimizin,tırmanma ve zıplama malzemelerinin bulunduğu serbest zaman salonumuz bulunmakta, ayrıca bahçemizde oynayabilecekleri oyun parkı ve kum havuzu bulunmaktadır.. Öğretmenleri nezaretinde müsait hava şartlarında bahçemizde değişik etkinlikler yapma ve parkta oynama imkanı bulunmaktadır. Yine öğretmenlerimiz nezaretinde müsait hava şartlarında bahçemizde bulunan kamelyamızda lezzetli ikindi kahvaltılarını edebilmekte ,bazı sanatsal etkinliklerini yapabilmektedirler.